GDZIE SIĘ ZNAJDUJE?
Pettenburgia leży w południowej części Księstwa Monderii. Od zachodu sąsiaduje z Demokracją Surmeńską, od południa z Wolnym Państwem Ciprofloksją, od wschodu natomiast z Państwem Kościelnym Rotria i ziemiami niczyimi. Na północy z kolei cała granica biegnie z regionem Worbergia.
JAK JEST UKSZTAŁTOWANA?
Kraj jest wyżynny, wyżynno-górzysty. Tworzą go w zasadzie dwie krainy geograficzne: Góry Gryfie na południu oraz Wyżyna Rosenvolta na północy i w centrum. Przez Pettenburgię przepływa również wiele rzek tworzących liczne doliny i wąwozy. Najdłuższą z nich jest wypływająca z Gór Gryfich rzeka Ars – również najdłuższa rzeka Księstwa Monderii.
GDZIE LEŻY STOLICA?
Stolicą regionu jest miasto Rosseln położone w środkowo-zachodniej części regionu w najwęższym odcinku Pettenburgii między Surmenią a Rotrią.
JAKĄ MA SYMBOLIKĘ?
Pettenburgia posługuje się przywróconymi przez Heroldię Jego Książęcej Wysokości symbolami z czasów Królestwa Monderii. Opracował je Jego Świątobliwość Cyryl I Patriarcha Narodowej Cerkwi Monderii. Zaczęły obowiązywać 28 października 2009 roku. Przywrócone 15 stycznia 2017 roku.
Herb:
W polu niebieskim trzy złote gwiazdy w sztyc. Hełm złoty zwieńczony koroną królewską. W klejnocie gryf bordowy w koronie. Labry złote podbite gronostajem. U bocznic torsonu dwa czarne kruki, zwrócone do siebie, na drzewcu.
Flaga:
Na płótnie barwy niebieskiej, w lewym, górnym rogu, trzy złote gwiazdy w sztyc.

Pettenburgia jest regionem, którego większą część stanowią lasy mieszane i iglaste, pomimo faktu, że to właśnie ten region należy do najbardziej uprzemysłowionych w Księstwie. W przeszłości rozwijało się tutaj szczególnie górnictwo i związany z nim przemysł ciężki (hutniczy, metalowy, maszyn i urządzeń). Przemysł nie wywarł jednak większego skutku na krajobraz naturalny. Duża część lasów nie jest nawet dotknięta ludzką stopą – te dziewicze puszcze stanowią jedno z cenniejszych bogactw naturalnych nie tylko tego regionu, ale również całego Księstwa Monderii. Obszary leśne zlokalizowane są na ogół w wyższych partiach regionu. Pokrywają też doliny mniejszych rzek i potoków w całości, gdzie nie dotarły jeszcze pola uprawne. Samo rolnictwo kwitnie najbardziej w części północnej, chociaż region nie wyróżnia się nim spośród pozostałych.
CO WARTO ZOBACZYĆ?

Odwiedzając Pettenburgię warto udać się nad granicę monderyjsko-rotryjską i monderyjsko-austriacką, wzdłuż których biegnie legendarna Linia Rosenvolta, stanowiąca pas umocnień (dzisiaj głównie bunkrów) strzegących granicy przed zbrojną napaścią. Linia została wzniesiona w czasach Króla Heinricha von Rosenvolta i od niego wzięła swoją nazwę (podobnie zresztą, jak Wyżyna Rosenvolta). Część linii nie stanowi już obiektów wojskowych i można je zwiedzać. Reszta natomiast wciąż jest wykorzystywana przez Monderyjską Armię Narodową.