Przeskocz do treści

Achtenbergia

POŁOŻENIE

Achtenbergia leży w zachodniej i północno-zachodniej części Księstwa Monderii, granicząc z dwoma krainami prowincji: na wschodzie z Luftonią, a na południu i południowym wschodzie z Worbergią. Ponadto na południowym zachodzie i na zachodzie biegnie lądowo-morska granica z Demokracją Surmeńską. Kraina ma dostęp do Morza Pettenijskiego, na którym leży również należąca do niej wyspa Skadia.

UKSZTAŁTOWANIE TERENU

Kraj ma zróżnicowaną rzeźbę terenu. Obszary nadmorskie i terytoria południowe mają głównie nizinny charakter. Nad Morzem Pettenijskim znajduje się zresztą największa kraina geograficzna Achtenbergii – Nizina Zachodniomonderyjska. Na południu leżą natomiast niskie Góry Wododziałowe oraz Pojezierze Achtenberskie z największymi jeziorami kraju. Natomiast na wschodzie i północnym wschodzie teren się podnosi do ponad 2 tys. metrów nad poziomem morza – są to obszary Gór Żelaznych. Do Achtenbergii zaliczana jest również wyspa Skadia, z niewielkimi wyżynami w centrum.

STOLICA

Stolicą regionu jest miasto Terholtz położone w środkowo-zachodniej części regionu, nad morzem.

SYMBOLE

Achtenbergia nie posiada obecnie prawnie zatwierdzonej symboliki, a stare opracowane w czasach Królestwa Monderii nie zachowały się w formie graficznej. Opracował je Jego Świątobliwość Cyryl I Patriarcha Narodowej Cerkwi Monderii. Zaczęły obowiązywać 28 października 2009 roku. Herb stanowiła tarcza barwy zielonej, na której widniała złota harfa (po monderyjsku: achten), a na tarczy widniał złoty hełm ukoronowany koroną królewską, w której klejnocie widniał gryf monderyjski. Tarcza była podtrzymywana przez dwa złote jelenie, z których słyną achtenberskie puszcze. Labry biało-złote podbite królewskim gronostajem. Pod tarczą widniała wstęga z mottem: „Pro fide lege et rege” to znaczy z łaciny „Za wiarę, prawo i króla.” Flagą Achtenbergii było płótno w kształcie prostokąta składające się z dwóch zielonych części przedzielonych złotą wstęgą z górnego lewego rogu do dolnego prawego rogu.