Przeskocz do treści

Unxara Xiarn! Unxara!

Książę Jan Dagobard składa homagium Królowi Edwardowi na dziedzińcu zamku w Elderze

W związku z nagminnym łamaniem przysięgi wierności wobec Króla przez Jego Książęcą Wysokość Księcia Kosmę Piotra Medycejsko-Katalońskiego, Jego Królewska Mość Edward postanowił odebrać mu lenno monderyjskie w nadziei, iż znajdzie się nowy lennik, który podoła zadaniu jakim jest odbudowa Księstwa Monderii. Osierocone lenno nie musiało długo czekać. Dnia 15 listopada 2016 roku Jego Królewska Mość Edward, mocą Proklamacji Królewskiej, nadał Jego Ekscelencji Janowi Dagobardowi von Maikowskiemu ziemie Księstwa Monderii w dziedziczne lenno i osadził na tronie książęcym.

Nowy Książę wziął sobie do serca słowa, które wypowiedział przed Królem składając hołd lenny i z zapałem przystąpił do realizacji swych zamierzeń, które omówił w komnatach Pałacu Królewskiego w Elderze. Pierwszym krokiem podjętym przez młodego Księcia były porządki w monderyjskim prawie. Stare akty prawne wydawane jeszcze za panowania Jego Książęcej Wysokości Księcia Łukasza Harpiena zostały w całości uchylone. Zlikwidowanie dawnego systemu prawnego otworzyło drogę dla reform, które objąć miały każdą sferę egzystencji Księstwa. Kolejnym etapem odbudowy Monderii stało się przywrócenie Kancelarii Książęcej – jednego z najważniejszych narzędzi władzy Księcia. Wraz z kancelarią światło dzienne ujrzała również nowo utworzona Heroldia Jego Książęcej Wysokości, która opracowała podstawowe zasady heraldyki monderyjskiej. Jak się okazało był to zabieg pionierski, gdyż w całym Królestwie Elderlandu sprawa heraldyki nigdy wcześniej nie została poruszona. Książę Jan Dagobard przesiadując nad niezliczonymi stosami ksiąg i herbarzy postanowił również zająć się najważniejszą rzeczą odróżniającą jeden naród od innych – językiem monderyjskim. Zwiastunem tego stało się wydane przez Heroldię opracowanie opisujące zasady ryngowania w heraldyce monderyjskiej, w której zawarto zwroty i słowa pochodzące z mowy mieszkańców Monderii. Ponadto pochylono się także nad sprawą zamierzchłej historii Księstwa czego efektem jest odnowienie najstarszej siedziby władców Monderii – MòndarbùrgaDzięki odnalezionym w owym zamku zapiskom i rycinom udało się częściowo odsłonić tajemnicę historii starożytnej Księstwa opowiadającej o początkach państwowości monderyjskiej.

W ostatnim czasie pojawiła się również koncepcja sprowadzenia na terytorium Księstwa zakonów rycerskich z dalekiego Vaarlandu. Kancelaria Książęca poinformowała, iż planuje osadzić zagranicznych braci-rycerzy na dwóch niezamieszkanych wyspach – na Skadii i Lonii. Póki co nie wiadomo, czy książęcy plan zostanie wcielony w życie, gdyż Dwór Królewski w Elderze nie odniósł się jeszcze do tych zamierzeń. Aczkolwiek pewne jest, że w najbliższym czasie Monderia stanie się miejscem szeroko zakrojonych reform, miejscem potężnych zmian, które przyniosą długo wyczekiwany rozkwit tej cudownej krainy.

Unxara Xiarn! Unxara!

Dodaj komentarz