Przeskocz do treści

Akcja osadnicza Kompanii Kolonialnej

Wraz z setkami statków, które zawitały w ostatnim czasie do portów Księstwa, do Monderii dotarło tysiące kobiet, mężczyzn i dzieci – mieszkańców zamorskich krain. Po początkowym braku reakcji na napływ nowej ludności, Kompania Kolonialna postanowiła zorganizować dla nich dwa nadmorskie punkty zbiórki – w Ulstock i Terholtz, a także jeden w Hanssi dla wcześniejszych przybyszów. Nowym zadaniem Kompanii Kolonialnej jest osadzenie imigrantów i monderyjskich ochotników na terenie całego półwyspu.

Patrząc na mapę Monderii można było zauważyć spore wolne połacie terenu poza czterema miastami – Terholtz, Ulstock, Rosseln i Hanssią. Ten stan rzeczy ma się właśnie zmienić. Grupy osadnicze, każda złożona minimum ze stu imigrantów (zawsze różnych narodowości), dwustu monderyjskich ochotników i dwudziestu przedstawicieli Kompanii Kolonialnej, mają zostać rozesłane po całym obszarze Księstwa. Każdorazowo po założeniu osady nastąpić ma drugi etap akcji osadniczej – intensywna asymilacja przybyszów, prowadzona przez przedstawicieli KK. Rozumie się przez to naukę języka monderyjskiego (który oprócz polskiego jest jedynym językiem urzędowym Księstwa Monderii), a także podstawowe wykształcenie imigrantów, uwzględniające naukę czytania i pisania i kurs historii Monderii. Po zakończeniu tego programu, każdy mężczyzna w wieku od 16 do 55 lat ponadto przejdzie 6-tygodniowe szkolenie wojskowe, na końcu którego otrzyma własny karabin. W kule, proch i skałki każdy strzelec będzie mógł zaopatrzyć się u miejscowego landszeryfa.

Zakładanie osady wiązać się będzie z pewnymi obowiązkami – w tym odpłatnym udziale w pracach na jej rzecz, takich jak karczowanie lasów, budowanie dróg, przepraw i budynków użyteczności publicznej. W zamian osadnicy będą mogli liczyć na roczne zwolnienie z podatków, otrzymanie obywatelstwa Księstwa Monderii i pomoc materialną w wybudowaniu domu – drewno na ten cel zostanie dostarczone m.in. dzięki wspomnianym karczowaniu okolicznych lasów.

Kompania Kolonialna obliczyła, że na terenie Księstwa znajduje się już ponad 80 tysięcy imigrantów i wszyscy nieposiadający dotychczas monderyjskiego obywatelstwa zostaną przymusowo włączeni do grup osadniczych KK. Pierwsze grupy już dziś opuszczą punkty zbiórki Kompanii.

Dodaj komentarz